pondělí 26. listopadu 2012

Proč nestavíme dřevostavby

http://davidmencl.cz/proc-nestavime-drevostavby/

13 komentářů:

 1. Děkuji moc za Vaše postřehy. Hodně jste mi pomohl v orientaci do budoucna - kterým směrem se ubírat v plánování stavby domu. Díky V. Randýsek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za reakci. Rád jsem trochu pomohl. Pěkné dny David Mencl

   Vymazat
  2. Můžete mi, prosím sdělit jakou PR agenturu založili dodavatelé dřevostaveb nebo konkrétně kteří dodavatelé dřevostaveb tak učinili? - tak jak píšete na počátku svého článku. Protože se nejen uvedenou problematikou také zabývám, tak si myslím, že odpověď by byla pro mě přínosem. Díky. Petr Válek

   Vymazat
  3. Dobrý den, tento odkaz přinese informace, které hledáte. Přeji pěkný den David Mencl

   http://www.admd.cz/clanky/seznam-clenu

   Vymazat
 2. Dobrý den, díky za článek. Zajímalo by mě jak je to s vytopením dřevostavby. Všude čtu, že je to stejné jako u zděného domu, ale nechce se mi tomu věřit. Petr

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den Petře.

  Předně musím napsat, že je mne velmi líto všech lidí zasažených povodní. Cítím tíseň a smutek za lidi, kterým voda poškodila domy.

  K Vaší otázce. Tvrdit, že poškození je stejné je přirozeně nesmysl. Při povodni jde o dva problémy. Vodu a bláto ( nečistoty z povodně ). S vodou si poradí nesrovnatelně lépe zděný dům. Voda poškodí podlahy, nábytek, vnitřní dveře, možná schodiště. Samotná konstrukce domu však není nenávratně poškozena. Dům je nutné po vyklizení nechat intenzivně větrat a vysušovat. Zdivo si pak s touto nepřízní poradí.

  Dřevostavbu by stavební úřady nikdy neměly povolit postavit v místě s rizikem záplav. Konstrukce dřevostavby je záplavou v podstatě ztracena. OSB desky se zkroutí a vytrhají z vrtů. Izolační vata vyschne, ale bude celé roky zapáchat biologickým rozkladem, který se v této bude dít.

  U zatopené dřevostavby je nutné postupovat extrémně rychle. Ihned po opadnutí vody je nutné vytrhat obkladové desky do zatopené výše. Zlikvidovat kontaminovanou izolaci a doufat, že nedojde ke kroucení nosného dřevěného profilu. Případně tento profil nahradit například ocelovým C profilem. Jde však o extrémně náročnou záchranou operaci s nejistým výsledkem. Pokud je také konstrukce podlah formou dřevostavby, pak bude situace ještě výrazně složitější.

  Přeji všem, nechť tyto starosti brzy pominou.

  OdpovědětVymazat
 4. Fakt tomu nerozumím, proč je ta cena dřevostaveb stejná nebo dokonce vyšší, než u zděných staveb. Kamarád staví domy v Kanadě a tam ta cena za stavu dřevěného domu velmi nízká (relativně), což chápu, vzhledem k dostatku dřeva. My ho ale přece taky máme, ne? Prostě špatně nastavenej trh!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, ano, dřevostavby v USA i Kanadě stojí polovinu stejného domu zděného. Co hůř, dřevostavby jsou výrazně levnější i v Německu, Slovensku či Polsku. Skutečně jsem nepoznal jinou zemi nežli Česko, kde by dřevostavba stále stejně jako zděný dům. Proto také musí být v životnosti a hodnotách stavěna na roveň zděným domům, když je cena stejná. A tohle stavění na rovnost považuji za nepoctivé. Je strašné, pokud si někdo vybere technologii svého domu - životní investici bez znalosti reálných hodnot. A právě to se v Česku bohužel děje. Nutno spravedlivě dodat ne jen u dřevostaveb.

   Z mého pohledu máme vysoké ceny dřevostaveb ze třech důvodů:

   mnoho z těchto je stavěno z panelů vyráběných v jednom místě a pak nákladně převážených na místo budoucí stavby
   česká dřevostavba se snaží vypadat vizuálně jako zděný dům. To v Kanadě nepotkáte. A to také domy prodražuje. V Česku je tendence spíše zakrývat technologický původ. Z mého pohledu nesmyslně. Pokud někdo staví dřevostavbu, měl by být vyrovnaný s vlastnostmi dřevostavby a technologii vizuálně přiznat. Vložím k článku fotky té své dřevostavby.
   důvodem nejzásadnějším jsou vysoké marže českých dodavatelů dřevostaveb. Marže až několikrát vyšší, nežli by měly být.

   Pěkný den David Mencl

   Vymazat
 5. Hezký den, díky za článek. Nelze než souhlasit, snad jen to, že je trochu zavádějící název staveb; vy popisujete cosi jako "hadrostavby" :-)
  Pátým rokem bydlím ve srubu, který popisované vlastnosti postrádá - je v něm příjemně v létě v zimě, vytápěn jedněmi krbovými kamnami (5-10 kubíků dřeva za zimu), samosebou záplavy by mu moc nepomohly, ale je na kopci :-)
  Průřez konstrukcí stěny: venek-17 cm dřeva-vnitřek
  Tak jen že TOHLE je dřevostavba ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den srubové stavby mají moji úctu. Můj příspěvek o těchto však není. Psal jsem o tom co se v Česku obecně nejčastěji staví jako dřevostavba. Nic takového nezle s dobře udělaným srubem srovnat. Přeji dobré bydlení a šťastný život. DM

   Vymazat
 6. Zdravím a díky za tuhle diskusi. Již rok uvažuji o stavbě domu a ze začátku jsem byla přesvědčena o dřevostavbě.. Ovšem nejen díky takovýmto diskusím prozřívám... Dříve se mi zdálo, že postavit dům za 3 měsíce za 1.700.000,- i se základovou deskou je naprostá bomba, energetická úspora a všechny ty řeči kolem...a to byla cena na klíč. Je ale zajímavé, že známí, co si stavěli dřevostavbu částečně s firmou (hrubá stavba) a částečně s různě najatými dělníky - kamarády.. se vyšplhali už na cenu tří milionů a to nemluvím o tom, že jim stále chybí venkovní úpravy, plot, atd....Zřejmě to asi dělali více "festovně"..a řádně.. Nedovedu si pak představit, jak by vypadala stavba za milion a půl...opravdu "hadrostavba". Dnes už po všem to bádání a čtení mám obavy, že by mi barák shodil silnější vítr, anebo by zloději potřebovali pro vykradení "pouze" motorovou pilu, aby se dostali do baráku...A pokud člověk chce, aby to, na co tak pracně spoří, popř. bude splácet hypotéku, mělo trochu trvanlivost, pevnost, stálost, stabilitu... a hodnotu do budoucna, např. aby to jeho vybudované zůstalo pro děti, tak by měl asi stavět buď z pořádných trámů (srub), nebo z cihel. Někde se psalo o dobrém pocitu ze samého dřeva kolem sebe.. já už ten pocit při navštívení pár dřevěných domů dávno ztratila, spíš by mi přišlo líto lepit drahé kachle do koupelny na dřevotřísku... a jakýkoliv vylitý hrnek na podlaze by mě znervozňoval...stejně tak jako každý déšť a sníh...Jsem ráda, že jsem sundala růžové brýle, jdu do cihly... není nad jistotu. Také myslím, že pro naše české podmínky nejsou dřevostavby uzpůsobené... a pokud ano, jejich cena bude jistě někde jinde, než na milionu a půl.....
  Kamarád mi počítal náklady dřevostava versus cihlový dům. Až na pár drobných to vyšlo téměř stejně. :-)
  Zajímalo by mě, kdybych byla schopna si sehnat veškeré dřevo plus izolaci, na kolik by mě to přišlo, kdybych si to uměla sbouchat sama....
  Omlouvám se, že jsem této diskusi nepřidala žádnou hodnotu.. to já jen tak, na okraj dne..... v zapálenosti při hledání výhod a nevýhod dřevostaveb. Pěkný večer všem.

  OdpovědětVymazat
 7. A jaký je váš názor na srub? Prostě pořádné kmeny? Nebo je to to samé?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, srubová stavba je s dnešní formou “dřevostavby” neporovnatelná. Pro mne osobně jsou srubové stavby srdcovou záležitostí. Připodobnil bych srubovou stavbu ke stavu, kdy vlastníte vzácný automobil veterán. Péče o takový vůz není pro každého. Vyžaduje být znalcem a fajnšmekrem.

   Nekoupíte si veterána, abyste vozil děti do školy a sebe na dovolenou. Stejně tak srubovou stavbu nemohu doporučit někomu, kdo od domu hledá dobré snadné bydlení a vysoké zhodnocení své investice. Občas však přijde klient se speciálním cítěním. Který ocení zvláštní energii a hledá něco mimořádného. Schopný zvýšených nároků na údržbu takového domu. Tomu mohu srubovou stavbu s radostí doporučit. Není tedy pro každého a může být skvělým domem.

   Přeji hezké dny David Mencl

   Vymazat